Audit je rozmanitý

Bernadeta Plankóová (25)

V KPMG začala pracovať ešte počas štúdia na univerzite. Dva roky zastávala pozíciu trainee na oddelení auditu. Vďaka flexibilite tejto práce zvládla školské povinnosti aj zamestnanie. Od septembra pôsobí ako Audit Assistant, čo považuje za novú, vzrušujúcu skúsenosť.

Kde si sa prvý raz dopočula o KPMG a aká bola tvoja cesta k zamestnaniu vo firme?

Na univerzite som študovala odbor účtovníctvo a audítorstvo. Naozaj ma to bavilo, chcela som robiť túto prácu. KPMG sa pravidelne prezentuje na Dňoch kariéry na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Spoločnosť ma zaujala práve tu už keď som bola druháčka. Vtedy som sa informovala o podmienkach prijatia a začala som pracovať na svojej angličtine. V štvrtom ročníku som skúsila šťastie a zobrali ma.

Čím bolo pre teba KPMG zaujímavé a ako si spomínaš na svoje začiatky?

Bolo mi sympatické, že KPMG úzko spolupracuje s našou katedrou, chodili k nám prednášať partneri a manažéri spoločnosti. Z Veľkej štvorky ma zaujalo práve KPMG, pretože som počas štúdia často čerpala z článkov partnera pre audit – Richarda Farkaša. Považujem ho za výborného odborníka.

Čo pre teba znamená slovné spojenie úspešná kariéra?

Vysokú výplatu za málo práce Žartujem. Pod pojmom kariéra si predstavujem, že sa človek stane vo svojej sfére váženým odborníkom, ktorý vie poradiť aj v zložitých situáciách. A jeho slovo niečo znamená. To však vyžaduje mimoriadne veľa práce, hlavne na sebe, a roky získavania skúseností. Mojím cieľom je stať sa takýmto odborníkom práve v oblasti účtovníctva alebo audítorstva.

Medzi aké typy zamestnancov by si zaradila?

Osobne si myslím, že som pracovitá. Svoju prácu sa snažím odviesť čo najlepšie a snažím sa dodržiavať termíny. Dôležité je nájsť zdravú rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, čo je počas sezóny občas náročné.

O akom jobe snívaš?

Chcela by som získať medzinárodný certifikát ACCA a stať sa odborníkom v oblasti, ktorej pôsobím. Toto vidím ako svoj primárny cieľ v pracovnej sfére.  Budúcnosť je však nevyspytateľná a uvidíme, kam ma vietor zaveje.

Čo by si nám povedala o svojej práci v audite?

Táto práca je veľmi premenlivá. Každá spoločnosť má svoje špecifiká a čelíš tak neustále novým výzvam. Práve to bol dôvod, prečo som sa rozhodla pre audit výrobných spoločností. Mám rada zmeny a myslím si, že audit je typický svojou rozmanitosťou. Jednotliví klienti sa líšia nielen predmetom a miestom podnikania, ale aj rámcom finančného vykazovania, majetkom a záväzkami. Preto si vyžadujú vždy osobitý prístup.

Máš medzi kolegami v KPMG aj dobrých priateľov?

Vo firme som stretla mnohých skvelých ľudí. KPMG organizuje niekoľko teambuildingových akcií ročne, kde sa spolu výborne zabavíme. Veľa času však venujem svojmu partnerovi, ktorého som spoznala práve tu.

Keď práve nepracuješ, ako oddychuješ?

Najradšej mám večerné prechádzky, taktiež rada cestujem a objavujem nové mestá a pamiatky. V lete si rada sadnem na bicykel alebo sa korčuľujem na hrádzi. Najčastejšie s mojimi najbližšími.