Kariéra je proces

David Kapusta (28)

Spoločnosť KPMG ho zaujala najmä dobrou povesťou medzi priateľmi. Hovorí, že pre ľudí, ktorí chcú uspieť v biznise, je ideálnym kariérnym štartom. V súčasnosti pracuje na daňovom oddelení ako Tax Junior Consultant, kde sa venuje transferovému oceňovaniu.

Aké boli tvoje kritériá pri výbere budúceho povolania?

Vedel som, že chcem pracovať vo veľkej konzultačnej spoločnosti. Je to výborný začiatok kariéry pre ľudí s ekonomickým, technickým či právnickým vzdelaním. V KPMG pracovali moji kamaráti a myslím si, že osobné referencie podajú o firme ten najautentickejší obraz. Keď som dostával diplom do ruky, mal som už dohodnutý pohovor v KPMG.

Čím ťa spoločnosť zaujala a aké boli tvoje začiatky?

Je to o ľuďoch. Zaujalo ma priateľské prostredie, že si všetci tykajú. Každý na oddelení dokáže zdieľať svoje profesionálne skúsenosti. Nadšene pozorujem tieto pozitívne synergie, ktoré pre našich klientov vytvárajú hodnoty, a ktoré sú zároveň bohatstvom našej spoločnosti. V KPMG pracujem od roku 2016. Zo začiatku som bol plný očakávaní, a zároveň pod istým tlakom, aby som nič nepokazil a odviedol prácu, za ktorú sa nebudem musieť hanbiť. Myslím si, že to k tomu patrí a motivuje k výkonom. Vidím na sebe, že s každou novou splnenou úlohou a novou skúsenosťou sa cítim istejšie, a zároveň sa dokážem pustiť do zložitejších a komplexnejších úloh.

Ako si predstavuješ svoju kariérnu budúcnosť?

Kariéra je proces. Pokiaľ vydám zo seba maximum a odvediem dobrú prácu, tak budem spravodlivo a adekvátne odmenený finančne, intelektuálne aj spoločensky. V živote som sa naučil nerozmýšľať v strednodobých a dlhodobých horizontoch, pretože život je nepredvídateľný. Chcem sa venovať tomu, čo ma baví a v budúcnosti byť pri práci viac v kontakte s ľuďmi. Chcem mať job, pri ktorom budem mať pocit, že má význam a som pre druhých človek, na ktorého sa môžu obrátiť.

Čo všetko musí urobiť človek preto, aby bol úspešný v spoločnosti ako je KPMG?

Musí sa neustále vzdelávať. Usilovne a vytrvalo pracovať. Nebáť sa byť inovatívny a prichádzať s novými riešeniami. Musí vedieť odborne a prirodzene komunikovať a spolupracovať s klientom či s kolegami, s ktorými prichádza do profesionálneho a ľudského kontaktu.

Čo si na svojej práci najviac ceníš a naopak, čo je pre teba aktuálne najväčšia výzva?

Legislatívne zmeny za posledné roky vytvorili nový dopyt po konzultačných službách pri tvorbe dokumentácie k transferovému oceňovaniu. Spolu s ďalšími dvoma kolegami sa špecializujeme a vzdelávame v tejto oblasti. A čo si vážim? Mám rád pracovnú rozmanitosť. Rád pracujem s textom, mám rád čísla, a zároveň ľudí. Cením si, že môžem dennodenne spolupracovať s profesionálmi, ktorí patria medzi najlepších na Slovensku v tom, čo robia. To je veľká vec, ktorá má pre mňa najväčšiu cenu. Najväčšia výzva je vytrvať v mojom nadšení a napredovaní.

Ste s kolegami v práci zohratý tím? Stretávate sa aj v súkromí?

Naše oddelenie je ako veľký triedny kolektív. Keď treba pracovať, tak všetci „makajú“. Keď je čas na zábavu, tak sa dokážeme spoločne aj zabaviť. Máme počas roka viacero spoločných aktivít, ktoré kolektív spájajú a funguje to.

KPMG je jedna z firiem, ktoré zapájajú svojich zamestnancov do rôznych športových, charitatívnych a spoločenských podujatí. Čo najviac oslovilo teba?

Partner nášho oddelenia podporuje naše spoločné akcie, a zároveň nám necháva priestor, aby sme prišli s vlastnými nápadmi. S kolegami sme napríklad rezervovali halu na bedminton a spoločne hrávame. Tiež sme bežali na Bratislavskom maratóne, ktorý KPMG sponzoruje. A v júli som sa napríklad zúčastnil pomoci pri rekonštrukcii a údržbe Kalvárie v Banskej Štiavnici.

Čo je na tvojej práci najsympatickejšie? Ako si od nej dokáže odpočinúť?

Super kolegovia a dobré koláčiky v kuchynke, keď má niekto narodeniny Vo voľnom čase behám, píšem, blogujem a venujem sa spoločenskému dianiu. A tiež cestujem a stretávam sa s kamošmi.