Určite sa vám už stalo, že keď ste si plánovali výlet vašich snov, venovali ste pozornosť jeho príprave, ale nakoniec aj tak niektoré veci nevyšli tak, ako by ste očakávali. Možno ste sa potom zamýšľali, čo bolo príčinou tých problémov a zdržaní, ktoré nastali.

Áno, možno poviete, že niektoré veci a situácie ste nevedeli ovplyvniť. Napríklad počasie. Ešte týždeň pred výletom ukazovali skoro všetky meteo portály ideálne počasie, ale keď ste dorazili do vašej destinácie situácia mala ďaleko od ideálu. Avšak, na každú situáciu či problém sa viete pripraviť tak, aby ste neboli zaskočení.

Väčšie či menšie problémy viete vyriešiť vhodným plánovaním a riadením rizík. Pýtate sa, že čo to znamená? Že vy ste pojem riadenie rizík v živote nepočuli a nieto ešte aby ste podľa toho niečo riešili? Omyl, riziká vo svojom živote riadite každodenne, nielen keď sa napríklad chystáte na dovolenku.

Riadenie rizík spočíva v ohodnotení situácie a všetkých hrozieb, ktoré sú s ňou spojené. Ale nielen to, vy sa snažíte, tieto hrozby znížiť čo najviac či úplne eliminovať. Dosť bolo teórie, možno jeden príklad za všetky. Ostaňme už pri spomínanom počasí. Predstavte si, že je máj a vám sa už viac ako do školy chce chodiť na výlety s kamarátmi, posedieť si v parku či na nábreží. Vonku je už pekne, svieti slnko, je teplo. A vás už ani nenapadne, že by ste mali myslieť na to, že by mohlo začať pršať. Otázka, nosíte so sebou, v taške, batohu alebo v aute, každý deň dáždnik? Ak áno, tak vás žiadny dážď nedokáže prekvapiť. Čo však ak ste v tej skupine, ktorá dáždnik ani nemá? Predsa zvyšujete vaše riziko, že zmoknete. Určite by ste aj vy uvažovali inak, keby nejde o dážď v meste, kde sa máte rýchlo kam schovať, ale dážď, ktorý vás zastihne niekde na výlete, kde sa prístrešok hľadá ťažšie.

Takže vidíte, že naša reakcia na hrozbu dažďa v priebehu slnečného dňa je rôzna. Tí z vás, ktorí nosia dáždnik pri sebe stále túto hrozbu nepodceňujú narozdiel od tých, ktorí si pomyslia, že pravdepodobnosť je veľmi nízka a vždy sa to dá prežiť.

Budete prekvapení, ale podobne ako premýšľate o hrozbách a rizikách vy, premýšľajú o nich aj spoločnosti. Tie však musia spĺňať ešte prísnejšie pravidlá. Preto sa aj my v KPMG snažíme pomáhať spoločnostiam riadiť riziká vznikajúce a súvisiace s ich podnikaním.

Konkrétne sa touto oblasťou zaoberá oddelenie Risk consultingu, ktoré spoločnostiam v rôznych odvetviach radí ako sa s rizikami vysporiadať, ale nielen to. Aj keď sú riziká chápané vždy skôr v negatívnom zmysle slova, poznáme aj ich pozitívny význam – príležitosti. Nie vždy súvisia s rizikami, ale vždy súvisia s cieľmi. Z toho dôvodu, je vždy možné identifikovať príležitosti na zlepšenia, ktoré v konečnom dôsledku pozitívne ovplyvnia spoločnosť. Preto je vždy dobré analyzovať príležitosti a vedieť, ktoré je vhodné realizovať. Aj toto je náplňou práce risk konzultanta.

V súčasnej dobe, kedy sme už skoro každý online a internet sa stal bežnou súčasťou nášho každodenného života, už ráno keď vstávame sledujeme správy, zisťujeme čo sa deje vo svete, sledujeme aké bude počasie, prezeráme si úlohy na dnešný deň, ktoré nám priebežne vyskakujú na displejoch našich smartfónov, na náš číha jedno veľké riziko.

Koľkým z vás sa už stalo, že vám boli ukradnuté vaše prihlasovacie údaje či už k mailovým kontám, k účtom na sociálnych sieťach či možno dokonca k vášmu bankovému účtu? Ani raz? Tak patríte medzi tých málo šťastlivcov, ktorých táto kyberkriminalita ešte nedostihla. Avšak realita je až príliš odstrašujúca, a to že každému desiatemu človeku na tomto svete bol takýto typ údajov už odcudzený.[i]

Riziká spojené s únikom dát sa stali aj strašiakom každej spoločnosti v súčasnej dobe. Či ide o citlivé dáta, osobné údaje zamestnancov alebo finančné údaje o spoločnosti, ktoré by mohla konkurencia ľahko zneužiť. Preto je potrebné, aby spoločnosti nezatvárali oči pred týmito hrozbami a netvárili sa, že ich sa to netýka.

Oddelenie Risk consultingu sa vo veľkej miere venuje osvete v oblasti cyber security a taktiež hľadaniu vhodného riešenia pre spoločnosti, ktoré má zamedziť už vyššie spomínaným hrozbám.

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na to, čo je pre spoločnosti momentálne najdôležitejšie – ich dáta. Kopec dát, ktorými spoločnosť oplýva. To je práve ten dôvod, prečo spoločnosti napredujú. To ako tieto dáta spravovať, ako ich správne analyzovať, tak aby boli príležitosťou pre rozvoj spoločnosti, aby bolo možné vytvárať kvalitné krátkodobé, strednodobé či dlhodobé predikcie, z ktorých je možné následne tvoriť stratégie v súlade s riadením rizík spoločnosti. Pretože ak sa do riadenia spoločnosti začlení aj riadenie rizík, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa dosiahnu ciele spoločnosti a v konečno dôsledku aj spokojnosť zákazníkov so službami spoločnosti.

Ak vás bavia výzvy, analýzy, informačné technológie, zaujímate sa o svet biznisu a chcete sa rozvíjať v oblasti, ktorá má potenciál, určite nás neváhaj kontaktovať.

Veronika Horniaková, Senior Consultant

[i] https://www.telegraph.co.uk/news/2016/07/21/one-in-people-now-victims-of-cyber-crime/

 

 

 

 

Ďalšie články

10.09.2019

PREDSTAVENIE PROBLEMATIKY FÚZII A AKVIZÍCIÍ

PREDSTAVENIE PROBLEMATIKY FÚZII A AKVIZÍCIÍ

V tomto článku sa pozrieme na bežné problémy, ktoré sprevádzajú fúzie a akvizície, ang. Mergers & Acquisitions...

Čítaj viac

25.04.2019

BLOG RICHARDA FARKAŠA

BLOG RICHARDA FARKAŠA

Milí priatelia, mnohí z vás vedia, čo KPMG Slovensko robí, aké konkrétne služby klientom poskytuje. Je...

Čítaj viac

MÁŠ OTÁZKY? SPÝTAJ SA NÁS!


NAŠE KOLEGYNE, KTORÉ STRETNEŠ NA POHOVORE

Jessica Garami

Talent Acquisition team

Jessica zastrešuje výber absolventov pre oddelenie Daní a Poradenstva.

Soňa Čuková

Talent Acquisition team

Soňa zastrešuje výber absolventov pre Audit.