Andrea Matúšová

Bakalára z ekonómie získala na University of Edinburgh, inžinierske štúdium finančníctva dokončila na University of Amsterdam. Do londýnskej pobočky KPMG UK nastúpila hneď po vysokej škole na oddelenie Deal Advisory. Našťastie ju to začalo ťahať naspäť domov a od roku 2019 pracuje v KPMG na Slovensku, aktuálne na pozícii Manager. Ak práve nie je v práci, môžete ju stretnúť pri Dunaji na prechádzke so svojim psíkom alebo za počítačom plánujúc najbližší výlet. Aďa miluje cestovanie a jej vášňou je dobré jedlo.

schmidtova-andrea1

Tvoja kariéra na oddelení Deal Advisory je zaujímavo rozbehnutá. Prečo si si vybrala poradenstvo?

Od čias na vysokej škole ma fascinovala sféra M&A, ktorú som vnímala ako veľmi dynamickú oblasť ekonomiky a spoločnosti ako celku. Zúčastňovala som sa na mnohých kariérnych dňoch, networkingových podujatiach s potenciálnymi zamestnávateľmi a pri rozhovoroch s profesionálmi som sa uistila v tom, že sa chcem podieľať na procese transakcií a pomáhať klientom rásť.

Fascinovalo ma, s akým zápalom hovorili o svojej práci a možnosti „make a difference“.
V KPMG UK som začínala na pozícii graduate trainee v tíme špecializujúcom sa na transakčné poradenstvo pre klientov z finančného sektora, teda banky, poisťovne či investičné fondy. Byť v centre diania európskeho finančného sveta bolo fascinujúce, ale zároveň to bola veľká výzva pre čerstvého absolventa. Človek si po 5 rokoch vysokoškolského štúdia uvedomí, koľko toho ešte nevie. Prácu v KPMG som si vybrala z dôvodu, že mi ponúkala možnosť zblízka spolupracovať s klientmi z rôznych odvetví, pri rôznych typoch transakcií. Dávalo mi to flexibilitu na začiatku kariéry vyskúšať viaceré smery a vyprofilovať sa podľa mojich preferencií.

Ako vyzerá naozaj dobrý deň na oddelení poradenstva v KPMG?

Naozaj dobrý deň sa začína kávou s celým tímom a prípravou bojového plánu. Osobne mám najradšej, keď je môj deň kombináciou sústredenej práce na analýzach a stretnutí s klientom, kde prediskutujeme jeho investičný zámer či naše predbežné výstupy. Najradšej mám dni, kedy sa nám spolu s tímom podarí rozlúsknuť nejaký problém, vymyslieť kreatívne riešenie alebo úspešne odreportovať klientovi výsledky našej práce.

Hovorí sa, že KPMG má špeciálnu firemnú kultúru. Vnímaš to aj ty?

Hoci sa to už v dnešnej dobe môže považovať za klišé, hlavným dôvodom, prečo sa každý deň teším do práce je fantastický, motivovaný a inšpiratívny tím, ktorý ma obklopuje a s ktorým sa navzájom podporujeme a spolu rastieme. Uplatňujeme politiku otvorených dverí, priamej komunikácie, nie je tu miesto pre prehnanú hierarchiu či individualizmus.

Ustrážiť si work-life balance je dôležité. Ako udržiavaš rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom?

Asi nikoho neprekvapí, že práca na Deal Advisory vie byť nepredvídateľná a občas časovo náročná, hlavne, keď sa blížia deadliny. Uvedomujeme si však, že unavený kolega nie je efektívny a vysoká intenzita nasadenia nie je dlhodobo udržateľná. Preto je dôležité vedieť vypnúť, zaklapnúť laptop, stlmiť notifikácie na mobile a odísť od obrazovky. Po úspešne odvedenom projekte, preto nastáva pokojnejšie obdobie, kedy doriešujeme administratívu a viac sa venujeme rodine, známym a koníčkom. Pre mňa je to cestovanie, turistika a celkovo pobyt v prírode.

Dnes už sama vyberáš ľudí do svojho tímu. Ako vyzerá ideálny kandidát?

Práca v Deal Advisory si vyžaduje byť silne motivovaný, pripravený rozvíjať sa, učiť sa nové veci a vystupovať z komfortnej zóny. Schopnosť pohotovo reagovať na situácie, ktoré sa často menia z minúty na minútu. Môj budúci kolega taktiež musí byť tímový hráč, pretože nikto z nás nedokáže projekt vypracovať sám. Keďže je to silne finančne orientovaná práca, je nevyhnutné byť systematický, mať zmysel pre detail a lásku k číslam, grafom a tabuľkám.

Na základe vlastnej skúsenosti, čo by si poradila juniorom pri budovaní ich kariéry?

Kľúčové je v prvých rokoch ku všetkému pristupovať s otvorenou mysľou, prijímať výzvy a nasávať informácie z rôznych smerov. Nebáť sa skúšať aj za cenu možných chýb a prejaviť zodpovednosť a tzv. “ownership“ pri vypracovávaní úloh. Napriek tomu, že až do tohto bodu viac-menej len študovali, učenie sa v juniorskej pozícii len začína.

Zostaňme ešte pri radách, akú najlepšiu si v živote dostala ty?

Simplify, simplify, simplify! (Henry David Thoreau)
Je dôležité sa na veci pozerať s odstupom a nadhľadom, často sa problémy zdajú neriešiteľné, keď je človek zavŕtaný v detaile. Platí to pri štúdiu, plánovaní kariéry aj kúpe auta!


Warning: include(/data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/sections/section_from_different_page.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/conversation/single.php on line 120

Warning: include(): Failed opening '/data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/sections/section_from_different_page.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php') in /data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/conversation/single.php on line 120

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci