Juraj Šelinga

Profesiu audítora v KPMG vykonáva od roku 2015, aktuálne už na pozícii Managera na oddelení Auditu. Podľa jeho slov táto práca „vzbudzuje prirodzený rešpekt“ a jeho najväčšou výzvou je zosúladiť pracovný a rodinný život. Nenahraditeľný je preňho kolektív, ktorému vďačí za to, že vzájomnou podporou, zvládnu všetky pracovné úlohy.

selinga-juraj

Aké boli tvoje plány po skončení vysokej školy?

Svoje plány som mal v hlave už v podstate počas strednej školy na Obchodnej akadémii. Audit máme v rodine takže som vedel, že sa mu chcem venovať aj ja, preto som sa hneď po maturite hlásil na Ekonomickú univerzitu, na Katedru účtovníctva a audítorstva. Popri štúdiu auditu som sa na rôznych prednáškach a seminároch prvýkrát stretol s ľuďmi z BIG4, čo ešte viac podporilo moje rozhodnutie byť audítorom.

Tvoj prvý kontakt s KPMG bol teda počas vyučovania na VŠ?

Áno, najviac vo mne vtedy zarezonovali prednášky nášho partnera Richarda Farkaša, ktorý často chodil na Ekonomickú univerzitu prednášať o vlastnom imaní, vlastníckych transakciách a iných z pohľadu auditu zaujímavých témach. S ľuďmi z KPMG som sa ale stretával aj na rôznych veľtrhoch práce a tiež som mal pár známych, ktorí tam už v tej dobre pracovali. Tým sa mi tieto štyri písmená dostávali čoraz viac do povedomia, až som sa rozhodol, že to bude pre mňa najlepšia voľba. Všetko nakoniec dobre dopadlo a za pár týždňov bola pracovná zmluva na stole.

Čím si ťa KPMG získalo?

Z prístupu ľudí, s ktorými som počas školy alebo tiež neskôr počas výberového konania komunikoval, som mal veľmi pozitívne pocity. Ak mám byť ale úprimný, KPMG si ma úplne získalo až po nástupe. Čerstvý absolvent asi len ťažko dokáže odhadnúť, čo ho v takejto práci presne čaká a vždy je to tak trochu mačka vo vreci. Netreba sa toho ale báť.

Ako hodnotíš svoje začiatky?

Ako niečo, čo neskôr definuje celý váš kariérny život. Z môjho pohľadu to bolo asi najťažšie obdobie v mojom profesionálnom aj súkromnom živote. Vedel som ale, že to prinesie ovocie a jediná možnosť bola vydržať. Predsa len, ten nájom sa nezaplatí sám. 🙂

Čo ti na začiatku pomohlo aklimatizovať sa vo firme?

Tu je jednoznačná odpoveď, a to ĽUDIA. Nebyť partie ľudí, ktorá sa zišla na našom oddelení, asi by som teraz nehovoril o mojej kariére v KPMG. Ťažko sa to opisuje, ale keď funguje ta správna „chémia“ v tíme, dajú sa aj nemožné deadliny stihnúť s úsmevom. 🙂

V čom spočíva tvoja práca?

Prevažnú väčšinu môjho pracovného času vypĺňajú auditové zákazky. Ak by sme to chceli rozbiť na drobné, ide hlavne o plánovanie auditových zákaziek, posudzovanie a vyhodnocovanie rizík pri jednotlivých klientoch, koordinácia audit teamov, vykonávanie samotných audit procedúr podľa medzinárodných štandardov, komunikácia s klientom, trochu cestovania a veľa iného.

Tráviš s kolegami aj voľný čas?

Keďže kolegovia sú jedným z hlavných dôvodov prečo ma tak baví pracovať v KPMG a niekedy s nimi trávim viac času, ako by som možno chcel, stanú sa z nich časom priatelia. Máme naozaj veľa spoločných aktivít mimo pracovnú dobu, ale väčšina sa vždy končí rovnako – zábavou. Dôležité je, aby ste sa jeden na druhého vedeli v práci spoľahnúť a pomohli si keď je to treba. Toto u nás našťastie platí na 100%.

Čo je najviac cool na tvojej práci?

Začal by som samotným názvom spoločnosti a postavením. Robiť na audite v KPMG je samo o sebe cool. Taktiež do detailu vidíme najväčšie podniky na Slovenku, stretávame sa s najvyššie postavenými a najvplyvnejšími ľuďmi v obore. Naša profesia budí prirodzený rešpekt, účtovníčky väčšinou spravia, čo nám na očiach vidia. 🙂

Ako tráviš voľný čas?

Svoj voľný čas sa snažím vždy tráviť s rodinou alebo priateľmi, či už doma pred TV alebo vonku niekde pri športovej aktivite. Chodím bicyklovať, cez leto si na petržalskú hrádzu zabehať alebo na korčule a momentálne sa snažím, po rokoch, vrátiť k thajskému boxu. Jednou z výhod tejto práce je, že človek sa naučí viac si vážiť voľný čas.

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci