Miroslava Saxunová

Ako tínedžerka chcela byť detektívom v sukni, no s úsmevom hovorí, že audit je občas tiež trochu detektívna práca. V KPMG pracuje už deviatu sezónu a zastáva pozíciu manažérky na oddelení auditu so špecializáciou na komerčné podniky. Jej sen, byť manažérkou do tridsiatky, sa tak splnil.

saxunova_miroslava_0268-1-e1556035475498

Aká bola tvoja cesta ku kariére v KPMG?

Moja mama prednáša účtovníctvo, dedko bol ekonóm, takže z toho všetkého to nejako prirodzene vyplynulo. Na gymnáziu som chcela byť detektív, potom právnik, no vždy ma bavila skôr matematika a čísla. V podstate aj to, čo dnes robím, beriem ako takú malú detektívnu prácu. V KPMG som začínala ako trainee vo štvrtom ročníku na vysokej škole. Bola to vlastne náhoda. Raz som šla do školy trošku neskôr na prednášku a vonku stál človek s bilboardom „KPMG breakfast“. Tak som na ďalší deň ráno vynechala školu a šla na raňajky s KPMG. Potom bolo možné skúsiť si test, no a bolo to jasné.

Aké boli tvoje začiatky? Čo ti pomohlo aklimatizovať sa?

Páčilo sa mi, že keď som mala akékoľvek otázky alebo problém, tak som sa vždy mohla hocikoho staršieho opýtať a veľmi ochotne mi vysvetlil alebo pomohol danú vec vyriešiť. Tým som sa nesmierne veľa naučila. No zároveň som dostala priestor byť samostatná a ocenili vlastný prístup a iný pohľad na riešenie. A najmä to nikdy nebola nuda, lebo sme väčšinou každý týždeň boli u iného klienta s iným tímom ľudí.

Pre koho je podľa teba táto práca vhodná? Čo sú jej špecifiká?

Jednoznačne je vhodná pre absolventov a mladých ľudí, lebo zo začiatku je nutné vynaložiť veľké množstvo energie. Je to náročné, lebo človek sa v prvých rokoch učí veľa nového a o to viac, keď je poctivý a chce všetko upraviť poriadne. Vtedy treba mať doma veľmi tolerantnú polovičku, ktorá vás v práci podporí. Naša práca je tiež závislá od prístupu a komunikácie zo strany klienta. Niekedy sa stane, že je niečo takpovediac na poslednú chvíľu a my musíme dodržať všetky termíny, ktoré nepustia.

Aké vlastnosti ťa v súvislosti s tvojou prácou vystihujú?

Ja som veľký poctivec a puntičkár. Keď niečo nie je na 100 %, tak s tým nie som spokojná. Niekedy som až príliš sebakritická. Neviem niečo len tak „odfláknuť“, nemám to v povahe.

Aká je v KPMG pracovná atmosféra a firemná kultúra?

Mladým ľudom nástup do KPMG dáva možnosť nájsť si veľa nových priateľov, najmä počas zákaziek u klientov po celom Slovensku. A potom sú tu spoločné aktivity ako divadlo či drink po práci. Prostredie je tu veľmi otvorené, aj vďaka mixu rôznych ľudí a pováh. Kolegovia sú často motivácia, vďaka ktorej sa mi ide do práce ľahšie aj napriek povinnostiam. Aj keď sa v KPMG premelie veľa ľudí, vznikajú tu priateľstvá, ktoré pretrvávajú.

Aké sú tvoje kariérne plány a čo je pre teba najväčšou výzvou?

Počas školy som vyskúšala niekoľko zamestnaní –  od administratívy, cez nočné upratovanie, prácu v sklade či sadenie špargle. Takže som vedela, čím byť nechcem  Mojím cieľom v kariére bolo stať sa manažérkou do tridsiatky. Ďalšie plány zatiaľ nemám, v tomto štádiu som otvorená všetkému. No momentálne sa snažím zlepšiť na aktuálnej pozícii, čo je pre mňa najväčšia výzva, pretože už to nie je len o samotnom audite. Je to aj o administratíve okolo zákaziek, o rôznych manažérskych zručnostiach a činnostiach ako sú školenia. S tým všetkým sa musím vysporiadať priebežne. Takže flexibilita a time-manažment tiež dajú zabrať.

Máš nejaké ďalšie plány do budúcnosti?

Raz by som chcela byť sama sebe pánom. Možno mať vlastnú kaviareň alebo obchodík. Samozrejme predtým vypracujem poriadny biznis plán, lebo podnikať v gastronómii na Slovensku nie je len tak.

Ako relaxuješ?

Jazdím na bicykli – enduro/downhill, adrenalínová cesta dolu kopcom mi najviac pomáha vyvetrať si hlavu. Okrem toho cvičím, mám doma také malé fitnes. Pôvodne to mala byť pracovňa, ale keďže nie som ranostaj, bolo to jediné riešenie ako cvičiť, keď mi to práca dovolí. Najnovšie chodím v nedeľu na hot jogu, je to skvelý reštart pred pondelkom.

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci