Peter Balážik

Ešte ako študent na strednej škole vedel, že chce byť audítor, aj keď jeho spolužiaci ani netušili, aké je to povolanie. Aktuálne pracuje v KPMG ako Director na oddelení auditu komerčných podnikov a audit ho stále baví. Vo firme má okrem dobrých priateľov a kolegov aj manželku. KPMG je podľa neho plné inšpiratívnych ľudí, od ktorých je možné sa veľa naučiť. Tvrdí, že za úspechom treba hľadať predovšetkým zodpovedný prístup.

balazik-peter

Nie každý má jasnú predstavu o tom, aké povolanie chce v dospelosti vykonávať. Ako to bolo u teba?

Audit bol už od strednej školy niečo, čomu som sa chcel venovať. Mali sme rodinného známeho, ktorý pracoval v jednej z firiem Veľkej štvorky, takže som vedel, že niečo také existuje. Spomínam si, ako sa nás učiteľka na konci štvrtého ročníka na gymnáziu pýtala, či už vieme, čo by sme chceli robiť po vysokej škole. Povedal som, že audítora. Nikto v triede netušil, aké je to povolanie. Teraz by boli zrejme všetci dosť prekvapení, že sa tomu venujem už sedem rokov. A ak pôjde všetko podľa plánu, tak budem na konci roka audítor s licenciou.

Ako si sa do KPMG dostal?

Na Ekonomickej univerzite v Bratislave sa pravidelne konali rôzne prezentácie všetkých spoločností Veľkej štvorky a musím priznať, že práve KPMG mi sadlo asi najlepšie. Hoci som bol na pohovore ešte v inej spoločnosti, som rád, že to dopadlo práve takto. Už ako absolvent som teda mal podpísanú zmluvu s KPMG, nakoľko som tam pracoval ešte počas piateho ročníka na univerzite. V tom období som si veľmi vážil, že mám pracovnú istotu. Mnoho spolužiakov si prácu len začínalo hľadať a prepadala ich panika z toho, čo s nimi po ukončení štúdia bude.

Aké boli začiatky práce na plný úväzok?

Bolo to ako naskočiť do rozbehnutého vlaku, ktorý vám už sám ukáže cestu. Jeden z princípov KPMG je „lead by examples“, teda učíme sa z príkladov. A toho som sa od začiatku držal. Keďže v tejto spoločnosti je neskutočné množstvo šikovných ľudí, vedel som, že keď sa budem učiť od tých správnych, môžem byť úspešný.

Aké sú tvoje kariérne plány?

Práca v audite ma baví a zaradil by som sa medzi ľudí, ktorí k práci pristupujú zodpovedne. Možno by som raz mohol byť audit manažér v KPMG. Ale pokiaľ by to aj nepodarilo, viem, že s aktuálnymi skúsenosťami nebudem mať s ponukami na trhu práce problém.

Čo by si chcel v rámci tvojej špecializácie ešte vyskúšať?

Aktuálne pracujem v sektore komerčných podnikov, ktorý zahŕňa napríklad výrobné podniky (elektronika, hliník, potravinárske podniky), podniky poskytujúce služby, médiá atď. Ak by som mal možnosť vyskúšať si zákazku z automobilového priemyslu, ktorý je na Slovensku značne zastúpený, bola by to zaujímavá skúsenosť.

Ako oddychuješ? Tráviš voľný čas aj s kolegami?

S kolegami trávim čas aj mimo práce, keď teda nepočítam fakt, že mám v KPMG manželku J. Keďže človek nastúpi hneď po škole so svojimi rovesníkmi a v úvode s nimi strávi niekoľko týždňov na školeniach, automaticky si tam nájde svoj okruh kamarátov. Pokiaľ ide o firemné akcie, aktívne sa zúčastňujem predovšetkým bežeckých podujatí, kde je s kolegami vždy dobrá zábava, a zároveň si zašportujeme. Šport je pre mňa ideálnym oddychom, takže vypínam pri behu, tenise, turistike či lyžovačke v Tatrách. Prípadne v kine. A samozrejme počas letnej dovolenky, na ktorú sa vždy teším ako na letné prázdniny.

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci