Peter Blaha

Študoval FBI na Technickej Univerzite v Košiciach, kde už počas štúdia vyučoval Akademickú debatu ako voliteľný predmet. Peťo je úspešný debatér so skúsenosťami z medzinárodných turnajov a bola to práve akademická debata, ktorá v ňom spoločne s matematikou, vzbudila nadšenie pre riešenia komplexných problémov. Ako hovorí, jeho rozhodnutie sa pre KPMG bolo jednoduché a dnes spĺňa aj prevyšuje jeho očakávania. Aktuálne pracuje na oddelení Deal Advisory ako Senior Associate.

blaha-peter

Tvoja cesta do KPMG bola pomerne netradičná, presne v duchu hesla Nečakaj na príležitosť, ale vytvor si ju sám.

Súhlasím, moje začiatky v KPMG boli naozaj pomerne netradičné. Keď som sa začal zaujímať o stáž v Košiciach, KPMG nemalo otvorené žiadne voľné pozície. Aj napriek tomu som zaslal e-mail so svojim životopisom a s prosbou o otvorenie pozície a ponukou práce, hoci aj zadarmo. Veľmi milo ma prekvapila flexibilita a rýchlosť, s ktorou mi prišla odpoveď. A nielen, že ma pozvali na testy, ale tú pozíciu pre mňa naozaj aj otvorili. V súčasnosti už pracujem na oddelení Mergers & Acquisitions s primárnym zameraním sa na valuácie a finančné modelovanie.

Dnes pracuješ na oddelení poradenstva, v čom je tvoja práca zaujímavá?

Na rozdiel od ostatných oddelení, je naša práca veľmi špecifická v závislosti od klienta a jeho potrieb. Na našom M&A Sell-side oddelení pomáhame klientom s predajom svojich firiem, nájdením správneho investora alebo pri procese fundraisingu. Na Buy-side pomáhame investorom s finančným due-dilligence rôznych firiem, teda pomáhame investorom overiť finančné zdravie firiem, do ktorých zvažujú zainvestovať. Na oddelení Valuácií a finančného modellingu pomáhame firmám odhaliť ich skutočnú hodnotu či už pri ich predaji, pri rôznych reštruktualizáciách alebo pomáhame našim audítorom overovať ich hodnotu v účtovníctve.

Čo ti v práci prináša najväčšiu radosť?

Flexibilita a dynamickosť našej práce. Človek sa u nás za niekoľko rokov naučí viac ako za dekádu v bežných firmách na trhu. KPMG nás tiež podporuje v rôznych vzdelávacích aktivitách ako CFA alebo ACCA certifikáciách, ktoré nám pomáhajú rásť po profesnej stránke.

Máš kariérne plány do budúcna? Aké možnosti ti KPMG ponúka?

Podmienky pre kariérny rast, ktoré pre nás firma vytvára považujem za ideálne. Mám možnosť naučiť sa každý deň niečo nové, dostať sa do kontaktu s lídrami v rôznych odvetviach, pomôcť im stať sa úspešnejšími, a tak rásť spolu s nimi. V našom odvetví sú to práve ľudia, ktorí prinášajú expertízu a pridanú hodnotu našim klientom a je nesmierne dobré vidieť, že vedenie firmy si to uvedomuje a poskytuje nám podporu v našom kariérnom aj osobnom raste. Som za ňu vďačný a rád ju využívam.

Čo ti pomáha nájsť balans v náročnejších obdobiach sezóny? Ako relaxuješ?

Na našom oddelení radi hovoríme, že pre M&A sa sezóna nikdy nekončí a potvrdzujú to aj rekordné roky rastu. Napriek tomu sa za posledné roky kladie oveľa väčší dôraz na vyrovnaný work-life balance. Tento pocit, že práca, ktorú robím má zmysel a pridanú hodnotu, mi dodáva silu pracovať aj cez náročnejšie obdobia. Vo svojom voľnom čase sa rád venujem cvičeniu, spoznávaniu kútov Bratislavy, ale aj rozširovaniu si obzoru v účtovníctve, kapitálových a akciových trhoch.

Keďže pracuješ na oddelení poradenstva, akú najlepšiu radu si dostal od svojich kolegov?

Neexistuje situácia, ktorá by sa nedala vyriešiť. Nech človek rieši akúkoľvek výzvu, náš tím je tu na to, aby si pomáhal a fungoval ako švajčiarske hodinky.

Chcel by si niečo poradiť aj ty svojim možno budúcim kolegom, ktorí uvažujú nad prácou v poradenstve?

Dôležité je, aby človek nikdy nestratil chuť učiť sa a aby sa nebál prijímať výzvy. Naším najväčším nepriateľom sme my sami, a ako známy výrok hovorí: You miss 100% of the shots you don’t take.

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci