Zuzana Kolečavová

Pochádza z Vranova nad Topľou, kde vyrastala spolu s piatimi súrodencami. Z gymnázia v rodnom meste so zameraním na programovanie sa rozhodla zmeniť smer a študovať dane na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V KPMG pôsobí na daňovom oddelení a zastáva pozíciu manažérky.

kolecavova_zuzana_0078-1

Aké boli tvoje plány po skončení školy?

Ukončenie školy som brala hlavne ako odrazový mostík pre budúcu kariéru. Konečne som sa mohla naplno venovať praxi, ktorá mi na našich univerzitách veľmi chýba. Znamenalo to tiež pocit slobody. S tým prišiel aj pocit zodpovednosti za to, ako ďalej naložím so svojím životom.

Prečo si sa rozhodla pre KPMG?

Rozhodujúce kritérium pri hľadaní zamestnania bolo, aby som sa po ukončení školy neprestala učiť a rozvíjať. Najviac som sa bála, že skončím na mieste, kde celý život budem robiť to isté, až kým nepôjdem do dôchodku. Teraz sa učím v praxi každý deň. KPMG patrí do tzv. Veľkej štvorky, čo z nej robí jednu z najlepších spoločností, pre ktorú môžem pracovať vo svojom odbore nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Veľa bývalých spolužiakov pracuje v menších poradenských firmách, ale ja si stále kladiem dve otázky: V ktorej firme môžem získať najviac skúseností? A prečo nepracovať pre toho najlepšieho?

Čím ťa spoločnosť zaujala a aké boli tvoje začiatky?

Zaujala ma ľudským prístupom a tým, že od prvého dňa do nás veľmi intenzívne „nalievali“ nové informácie a vedomosti. Za investíciu do nás nováčikov však požadovali protihodnotu vo forme vysokého pracovného nasadenia. Najťažšie boli prvé dva roky, kedy sme museli ukázať, že na prácu v takejto spoločnosti skutočne máme. Vnímala som to ako obdobie, počas ktorého nováčikovia dokazujú vedeniu a starším kolegom, že zamestnať ich bolo správne rozhodnutie. S odstupom času to vidím veľmi pozitívne. Ukázali mi, že túto prácu skutočne robiť chcem a že tá drina stojí za to. Nakopla totiž moju budúcu kariéru.

Ako vyzerá deň daniara v praxi?

Na ilustráciu – jeden deň som u klienta, kde spolu prechádzame podklady k príprave daňového priznania. Ide o veľký výrobný podnik a po spoločnom obede dostávame ponuku na exkurziu po výrobnej hale. Tak si obúvam bezpečnostné topánky, obliekam reflexnú vestu a s prilbou na hlave, oblečená v kostýme, sa na vlastné oči presviedčam, ako celý podnik funguje. Potom mi aj tie čísla dávajú väčší zmysel. Ďalší deň som v kancelárii a vybavujem potrebné veci – e-maily, telefonáty s klientmi, s daňovým úradom a pozerám podklady, ktoré nám medzičasom prišli k zákazke.  Tretí deň idem s kolegami na univerzitu, kde prednášam študentom, ktorí sú odo mňa mladší len o pár rokov. Je to naozaj zábava a výborná skúsenosť. Verte mi, že by mi v živote nenapadlo, že to budem robiť. A to si neznalí myslia, že naša práca je jednotvárna.

Ako by si popísala svojich kolegov?

Moji kolegovia sú tím mladých, múdrych a úspešných ľudí, ktorí v každej situácii držia pri sebe. Ako sa hovorí, kto chce, nájde cestu, kto nie, nájde výhovorku. A práve ľudí z tej prvej skupiny mám dennodenne okolo seba. Práca v KPMG rozhodne nie je pre ľudí, ktorí si chcú odsedieť 8 hodín, potom vypnú Facebook a bežia sa „odkliknúť“. Takto to u nás nefunguje. Firma je pripravená do svojich ľudí investovať veľa, ale musí za to dostávať späť kvalitne odvedenú prácu.

V práci tráviš veľa času, máš medzi kolegami aj dobrých priateľov?

Nie je tajomstvo, že počas našej sezóny trávime viac času v práci ako doma.  Práve v tých náročnejších chvíľach sa vytvárajú priateľstvá jednoducho už len preto, že „ste v tom spolu“. Vďaka KPMG som si našla viacero blízkych osôb, s ktorými by sme sa v bežnom živote asi ani nepozdravili. Doteraz sa na tom radi bavíme pri káve alebo vínku. Viacero mojich bývalých kolegov momentálne pracuje vo firmách, ktoré sú našimi klientmi. Je veľmi príjemné stretnúť sa s nimi v tejto pozícii.

Aký si typ, pokiaľ ide o prácu? Kde sa vidíš v budúcnosti?

Práci som schopná obetovať veľa, pokiaľ vidím, že moje úsilie prináša hodnotu firme, ale aj mne samotnej. Vo všeobecnosti si myslím, že som spoľahlivý a zodpovedný človek. Mojou výhodou je odolnosť voči stresu. Pracovne sa vidím, ako riadim tím úspešných mladých ľudí, s ktorými vďaka vzájomnej spolupráci rastieme. Vo voľnom čase sa vidím obklopená pozitívnymi ľuďmi – mojimi priateľmi a rodinou.

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci