Adam Dolinský: Zvládať prácu popri škole nie je problém

Vďaka podpore a flexibilite zo strany spoločnosti dokázal zosúladiť prácu a školu, čo mu umožnilo rásť nielen ako študent, ale aj ako profesionál.

DSC_2043-2

Začať kariéru počas štúdia na pozícii audit trainee bolo pre Adama Dolinského kľúčovým krokom. Dnes už absolvent Podnikovej ekonomiky a manažmentu na Masarykovej univerzite v Brne ukončuje tretiu sezónu na oddelení komerčného auditu. Z pozície trainee sa čoskoro vypracoval na asistenta 2. Najväčšou motiváciou pre neho je možnosť pracovať na rôznorodých projektoch a byť súčasťou mladého a dynamického kolektívu.

Čo ťa priviedlo do KPMG a ako by si popísal svoj doterajší vývoj?

Pre KPMG a audit, som sa rozhodol práve preto, že ide o spoločnosť, ktorá je súčasťou veľkej štvorky. Chcel som pracovať vo firme, ktorá má veľké renomé v biznise. Zároveň tým, že moja škola bola zameraná na výrobné podniky, mi veľmi imponovala možnosť pracovať na oddelení, ktoré sa priamo zameriava na tento typ podnikov. Počas štúdia sme mali rôzne predmety zamerané na jednotlivé štádia a procesy spoločností, a to mi dávalo možnosť využiť tieto poznatky a odpozorovať to z druhej strany ako audítor. Čoskoro som sa uistil v tom, že, audit nie je len o auditovaní čísiel, ale aj o kontrolovaní všetkých procesov vo firme. To bol pre mňa kľúčový moment a dnes môžem i s istotou povedať, že rozhodnutie vstúpiť na toto oddelenie neľutujem.

Môj  prvý rok  v KPMG prebiehal zároveň s externým štúdiom na univerzite. Spolu s ostatnými „new-joinermi“, ktorí nastúpili v rovnakom období ako ja, sme v úvode podstúpili rôzne školenia zastrešované firmou. Veľa sme sa naučili, takže sme neboli len tak hodení do vody. Ako externý študent som mal tú výhodu, že som mohol pracovať de facto každý deň. Mohol som tak rásť spolu s novými asistentmi, ktorí nastúpili v rovnaký rok ako ja. Veľmi si vážim práve to, že firma dokázala môj výkon oceniť a  hneď po ukončení štúdia som dostal možnosť nastúpiť na trvalý pracovný pomer. Navyše mi umožnili skočiť rovno na pozíciu asistent 2, a tak preskočiť jeden rok pracovnej pozície.

Máš nejaký recept na to, ako zosúladiť prácu a školu?

Človek si musí najskôr nastaviť priority. Pre mňa to bola škola, jej som následne prispôsobil aj pracovný režim. Našťastie som pre toto moje nastavenie našiel pochopenie zo strany firmy už pri pohovore. Rovnakú podporu som dostával aj od vedúcich zákazky počas práce. Vždy, keď som potreboval voľno na učenie, na skúšky či písanie diplomovej práce, vyšli mi v ústrety. Na mne bolo už len to, ako si nastavím svoj time manažment a ako využijem svoj voľný čas. Počas môjho štúdia mi nikdy práca nebola na obtiaž, vedel som sa plne venovať práci, škole, ale aj tráveniu voľného času s kamarátmi a rodinou. Práca nebola nikdy problém, pre ktorý by sa nedala stíhať škola, práve tá sa dala vždy efektívne a flexibilne nastaviť. Jediným problémom môže byť len osobné nastavenie.

V čom sa podľa teba líši práca trainee od práce full-time asistenta na audite v KPMG?

Tým, že ja som mával školy v piatok, snažil som sa zvládnuť môj to-do-list počas týždňa a neprenášať si do ďalšieho. Teraz, tým, že človek robí kontinuálne, je pochopiteľné, že sa toho môže nazbierať viac. Rozdiel je samozrejme aj v tom,  že čím ste kariérne starší, pribúdajú vám aj povinnosti. Ale zároveň prichádzajú zaujímavejšie úlohy, ktoré človeka len posúvajú ďalej.

Aké príležitosti  v rámci kariérneho rozvoja považuješ za najdôležitejšie?

Na KPMG je perfektné, že pokiaľ dosahujete výsledky, máte šancu sa každý rok posunúť. A nie je to len o povýšení a zvýšení platu, ale aj o skúsenostiach. Firma zároveň podporuje zamestnancov pri zvýšení odbornej kvalifikácie – máte možnosť vykonať skúšky ACCA, ktoré sú spolu s učebnicami plne hradené firmou, ako aj  skúšky do komory audítorov, čo je naozaj veľký bonus.

V čom vidíš najväčšiu pridanú hodnotu pracovať v tíme KPMG?

Za najväčšiu devízu považujem mladý kolektív. Hneď po nástupe som sa cítil prijatý do kolektívu nielen na mojom oddelení, ale aj v celej firme. Rýchlo sme sa všetci skamarátili a hneď som pocítil, že som súčasťou tímu. Je to úplne iný pocit chodiť do práce s tým, že ťa tam čakajú nielen kolegovia, ale aj kamaráti. Všetci si pomáhame, nikoho nenechávame bokom a rastieme spolu – či už vedomostne alebo kariérne. A to  považujem naozaj za veľké plus.

Ako by si opísal firemnú kultúru v KPMG a aký vplyv má na spoluprácu a spokojnosť zamestnancov?

Ako som už spomínal, veľkou výhodou firmy je priateľský kolektív, na ktorý sa vždy môžem obrátiť. Do tohto kolektívu zahŕňam aj seniornejší manažment, ktorý s nami jedná s rešpektom, úctou a takisto na priateľskej úrovni, čo hrá vo firemnej kultúre veľkú rolu.

Čo považuješ za najväčší úspech na tvojej doterajšej kariérnej ceste? Ktoré z projektov boli pre teba najväčšou výzvou alebo naopak, spomenieš si na ten najzaujímavejší, ktorý ťa najviac naučil?

Najväčšia výzva pre mňa bolo to, že hneď po skončení vysokej školy a všetkých náročných skúškach a štátniciach som naskočil na učenie sa na ACCA skúšky. Tie boli  pre mňa hneď ďalšou životnou výzvou. Z pracovného hľadiska som vďační zato, že som hneď od začiatku mohol byť zapojení do zákaziek pre veľké značky. Tie ma posunuli v audítorstve o poriadny kus vpred. Veľa som sa naučil, keďže som mal možnosť  nahliadnuť priamo do chodu jednotlivých podnikov.

Keďže sa rád zaujímam o stavby a development, tak pre mňa jednou práve z tých zaujímavých zákaziek bola práca pre klienta, ktorý patrí medzi najväčších developerov na Slovensku. Audit mi práve umožnil zistiť, ako to tam funguje a ako jednotlivé časti podniku na seba nadväzujú, čo považujem za veľký prínos.

Čím je podľa teba práca v audite špecifická? Je to zameranie, v ktorom by si sa chcel ďalej rozvíjať?

Na audite som veľmi spokojný, osciluje to tým, že je tam tá hlavná a vedľajšia sezóna. Počas hlavnej sezóny je toho samozrejme veľa, no dá sa to zvládať. Prečo práve však audit? Je to tak aj vo všeobecnosti známe, a aj nám tak bolo ešte aj v škole povedané, že ide naozaj o premenlivé odvetvie. Človek sa tu nikdy nenudí, stále sa robí niečo iné, každý deň sa učí niečo nové. Z môjho pohľadu na mojom oddelení môžem povedať, že tým že máme poväčšine každý týždeň inú zákazku, tak tá práca je naozaj rozmanitá. Každý podnik funguje inak, má rôzne segmenty, a tým sa líši aj samotný prístup k auditu.  Máme možnosť získať všeobecný pohľad na to, ako celý výrobný proces funguje. Zároveň mňa osobne vždy výrobný proces veľmi bavil, a tak napríklad aj inventúry, ktoré sú späté s auditom, sú pre mňa vždy zaujímavé a každá je vždy niečím iná.

Aké sú tvoje najväčšie motivácie? Zmenili sa nejako od doby, keď si bol trainee?

Mojou najväčšou motiváciou sú moji kolegovia. Ich  progres a to, ako sa spolu posúvame vpred a rastieme vedomostne a  kariérne, je mojím veľkým hnacím motorom. Vedomosti mojich seniornejších kolegov, ich know-how je to, čo mňa motivuje byť súčasťou firmy, rásť v nej, posúvať sa a zlepšovať sa.

Čo by si poradil študentom, ktorí uvažujú o tom, že by sa stali súčasťou trainee programu, aký je aj v KPMG?

Určite by som všetkým študentom odporučil pracovať v KPMG a hlavne sa nebáť začať pracovať už počas štúdia. Už len tak pragmaticky – je to práca, pri ktorej si človek zarobí, ale zároveň sa aj niečo naučí z praxe a využije aj tie vedomosti, ktoré sa naučil v škole. Tu ich vie prepájať do reálneho sveta a sú pre neho zdrojom mnohých poznatkov a skúseností do budúcna. Pokiaľ ste ochotní na sebe pracovať, naučiť sa zosúladiť si svoj pracovný a voľný čas, tak KPMG je to správne miesto. Je to práve ten typ spoločnosti, ktorá dáva možnosti roztiahnuť krídla, aby ste sa toho naučili čo najviac. Pre mňa to je prakticky ako ďalšie nové štúdium, druhá škola, ktorá mi len otvára brány poznatkov a možností do života.


Warning: include(/data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/sections/section_from_different_page.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/conversation/single.php on line 120

Warning: include(): Failed opening '/data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/sections/section_from_different_page.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php') in /data/b/a/bae3e3f7-de20-4a66-acff-da5f7988878f/nasiludia.sk/web/wp-content/themes/theme/templates/conversation/single.php on line 120

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci