Tereza Baranovičová: Prax v KPMG otvára dvere snáď všade

Práca v KPMG bola pre Terku snom, ktorý si splnila už počas štúdia na vysokej škole. Ako Trainee pracuje na oddelení Tax & Legal a ako nám prezradila v rozhovore, vždy bola vnímaná ako plnohodnotná členka tímu.

20240417-DSC_2583

Každú úlohu berie ako svoju osobnú výzvu a príležitosť naučiť sa niečo nové. Vo voľnom čase Terku nájdete vo fitku, alebo v spoločnosti dobrej knihy.

Aká je tvoja pozícia v KPMG a čomu sa primárne venuješ?

V KPMG pracujem na pozícii Tax Trainee a primárne sa venujem dani z príjmov fyzických osôb. Mojou náplňou práce je predovšetkým vypracovávanie rôznych kalkulácií – napríklad preddavkov, odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne a počas sezóny pripravujem najmä daňové priznania fyzických osôb. Ale samozrejme, pokiaľ kolegovia z nášho oddelenia potrebujú pomôcť, tak pomáham aj s rôznymi inými úlohami.

Čo ťa na tvojej práci najviac napĺňa?

 Je to moja prvá práca, kde som aj napriek tomu, že som stále študentkou, braná ako plnohodnotný zamestnanec a nie len ako brigádnik na príležitostnú výpomoc. Tým mám na mysli to, že nedostávam úlohy „len tak“, aby som sa nenudila. Kolegovia sa na mňa naozaj obracajú s rôznymi úlohami, ktoré vždy beriem ako výzvu a príležitosť sa niečo nové naučiť. Je skvelé sa cítiť užitočná. V tejto práci sa to konečne naozaj deje, hoci ešte nie som zamestnaná full-time.

Aký je tvoj ideálny deň v práci?

Určite musí začať ranným čajom s kolegami v kuchynke, kde pokecáme ešte pred tým, ako začneme pracovať. Bez toho sa mi nezačne deň. Ideálne je, keď sú v práci všetci kolegovia, ktorí nastúpili do KPMG spolu so mnou, keďže si dosť rozumieme. Často popri práci vtipkujeme alebo si spolu zájdeme na obed.

Ako si dobíjaš baterky po ťažkom dni, čo ťa vie najviac nakopnúť?

Po ťažkom dni mi veľmi pomáha ísť si vyvetrať hlavu do fitka, kde okrem toho, že sa konečne po dlhom dni sedenia pri monitore rozhýbem, si viem aj veľmi dobre psychicky odpočinúť. Skvelým relaxom je pre mňa uvariť si čaj, zabaliť sa pod deku s dobrou knihou a čítať kľudne aj niekoľko hodín. Nakopnúť ma ale najviac vie práve to, keď sa toho v práci trochu nakopí – nepociťujem stres, ale naopak, som motivovaná spraviť čo najviac a stihnúť, čo treba.

Čo máš najradšej na svojich kolegoch?

 Jednoznačne to, že sa na nich môžem kedykoľvek obrátiť s akoukoľvek otázkou. Vždy sú ochotní mi pomôcť, žiadna otázka nie je hlúpa. Všetko mi trpezlivo vysvetlia a ukážu, pokiaľ ich o to poprosím a nikdy som sa nestretla s odmietnutím z ich strany. Podľa mňa som mala veľké šťastie na tím, do ktorého som bola zaradená. Veľmi dobre sa mi s nimi pracuje a neskutočne veľa som sa od nich za ten čas, čo tu pracujem, naučila.

Ako vyzeral tvoj prvý deň v KPMG?

 Bol úplne iný, ako prvý deň v akejkoľvek mojej predchádzajúcej práci. Prvý deň sme aj s ostatnými kolegami, ktorí nastupovali do KPMG, strávili na SunDecku. Mali sme možnosť sa prostredníctvom rôznych aktivít lepšie spoznať, čo nám následne zjednodušilo taký ten ozajstný nástup do práce v nadchádzajúcich dňoch. Podľa mňa nám to aj tak viac utužilo náš newjoinerský kolektív na Tax oddelení a dodnes tvoríme dobrú partiu.

Prečo KPMG? Máš nejakú radu, ktorú by si odkázala svojim budúcim kolegom?

KPMG bol taký malý sen ešte od strednej školy. Škola pozývala rôznych ľudí na prednášky a raz prišla osoba, ktorá nám rozprávala o svojej kariérnej ceste po skončení strednej a vysokej školy. Spomenula KPMG a to, že prax v takejto firme otvára dvere snáď všade. Vtedy som si povedala – wau, tak tam sa raz dostať! Ale ani náhodou sa mi nesnívalo, že sa mi to podarí ešte počas štúdia na vysokej škole. Čo sa týka rady pre budúcich kolegov, poviem to isté, čo bolo povedané mne, keď som váhala, či si poslať životopis: Nemôžeš nič stratiť, môžeš iba získať. Toto mi dodalo také zdravé sebavedomie a pokoj, keď som si poslala životopis. Následne som bola aj pozvaná na pohovor. Tam som išla bez stresu a s vedomím, že ak ma nezoberú, tak sa nič nestane.

Samozrejme, keď sa otvorili dvere a ja som si zrazu podávala ruku so samotným partnerom a manažérkou z Tax & Legal oddelenia, srdiečko od stresu predsa len trošku poskočilo. Stále som však mala v hlave tie slová a zostala som relatívne v kľude, čo mi pomohlo si dôkladnejšie premyslieť odpovede na otázky, ktoré mi boli na pohovore kladené.

Ako by vyzerala tvoja dokonalá dovolenka?

Určite aktívne. Nepreferujem úplne ležanie na pláži pri mori, baví ma hýbať sa, spoznávať a objavovať. Čiže pokiaľ ide o dovolenku pri mori, tak prenajať si skúter a pochodiť okolie krížom-krážom. Pokiaľ ide o dovolenku na horách, tak celodenná turistika, prípadne zimná dovolenka a veľa lyžovania.

 

Kontakt

icon

Adresa

Dvořákovo nábrežie 10,
811 02 Bratislava

icon

Zastávky

Chatam Sófer,
Kráľovské údolie

icon

River park

-1. poschodie, návštevníci